DIPLOMSKI RADOVI U HALI

*Fabrika porculana ostvarila je korisnu saradnju sa Akademijom za primenjenu umetnost iz Beograda i Zavodom iz Ljubljane*

fabrika porculana, porcelan, zaječar, jugoslavija

Dvogodišnja saradnja između Fabrike porculana u Zaječaru i Akademije za primenjenu umetnost iz Beograda dala je za ovo kratko vreme zapažene rezultate. To isto može se reći i za saradnju fabrike sa ljubljanskim Zavodom za ispitivanje materijala.

‒ Početkom 1967. godine Fabrika porculana našla se pred jednim presudnim pitanjem: da ostane pri dotadašnjem obimu i asortimanu proizvodnje ili da nešto ozbiljnije menja u svojoj proizvodnoj orijentaciji ‒ ističu sada u preduzeću.

Izabran je, naravno, odgovor koji je tražio mnogo više truda, ali je istovremeno pružao mnogo bolje izglede za konačan uspeh na tržištu. Prionulo se ozbiljno proširenju asortimana proizvoda od porculana namenjenih domaćinstvima. Mnogi predmeti dobili su novu formu, uvedene su savremene dekoracije (zlato, listeri i drugi preslikači), kupci su dobijali proizvode u ukusnoj i savremenoj ambalaži, a posebna pažnja posvećena je kvalitetu proizvoda. Sve ove novine naišle su na lep prijem kod potrošača, što je ohrabrilo ljude u fabrici pa se pristupilo modernizaciji i rekonstrukciji proizvodnih kapaciteta.

Konačno, posle svih tih mera postignuti su i prvi značajni rezultati. Samo u 1967. godini zaposleno je oko 150 novih radnika, uglavnom sa srednjom školom. Vrednost proizvodnje povećana je za 50 odsto, počelo se sa izvozom proizvoda od porculana u mnogim zapadnim zemljama ‒ Švedskoj, Zapadnoj Nemačkoj, Austriji i drugim zemljama konvertibilnog područja.

Ovakvi uspesi, međutim, imaju i drugu stranu i nove zahteve. Dalje održavanje postignutog renomea preduzeća i svakodnevno proširenje asortimana proizvoda i osavremenjavanje predmeta zahtevali su nove ljude, stručnjake za organizaciju rada, za oblikovanje, oplemenjavanje.

Rešenje je pronađeno u saradnji sa institucijama koje baš takve stručnjake imaju ili ih stvaraju. Uspostavljena je saradnja sa Akademijom za primenjenu umetnost iz Beograda čiji su studenti praktičnu nastavu izvodili u fabrici porculana pod vrlo povoljnim uslovima. Tu im je pružena mogućnost da rade sa odličnim materijalom, da svoja teoretska znanja proveravaju u praksi, da oblikuju savremene predmete i ujedno ih u poluindustrijskoj proizvodnji ispituju i proveravaju. Fabrika je, pak, time dobila školovane, maštovite kreatore, čije ideje je obilato do sada koristila.

Ljubljanski Zavod takođe je dao svoj udeo u ovom poslu. Usavršavanje organizacije rada u preduzeću i uvođenje novina u tehnologiji poboljšali su kvalitet i ujedno smanjili troškove proizvodnje. Potrošači su tako dobili savremeno oblikovane proizvode, jevtinije i kvalitetnije.

O tome svedoče i priznanja na sajmovima i izložbama. Na izložbi stakla i porculana u Domu sindikata u Beogradu u decembru prošle godine zaječarski proizvođač postigao je zapažene uspeh. To se zatim ponovilo na Sajmu tehnike u Beogradu, Jesenjem sajmu u Zagrebu, na sajmu u Gracu (Austrija). Na ovogodišnjem Jesenjem sajmu u Zagrebu postignut je najbolji uspeh ‒ sklopljeni su aranžmani u desetostruko većem iznosu nego na raniji sličnim poslovnim sajmovima.

‒ Sve to za nas je nova obaveza ‒ kažu u preduzeću ‒ jer održavanje ovog nivoa zahteva dalju modernizaciju i rekonstrukciju proizvodnih kapaciteta, smanjenje troškova proizvodnje i produbljivanje i proširivanje saradnje sa institucijama kao što su Akademija i ljubljanski Zavod.

 

ZA TRI MESECA ‒ MAJSTORI

Fabrika porculana iz Zaječara, najveći i najstariji pogon Industrije i rudnika nemetala, u poslednje vreme udvostručila je dohodak a lični dohoci radnika su takođe porasli za 100 odsto. Kažu da je na to, osim povećanja obima proizvodnje i raznovrsnijeg asorstimana, uticala i orijentacija fabrike da prilikom prijema radnika uzima samo stručnjake.

U odeljenju za dekoraciju porculana za domaćinstvo, na primer, nedavno je primljeno 45 srednjoškolaca. Ovi mladići i devojke su za veoma kratko vreme (oko tri meseca) savladali komplikovane procese pri dekoraciji porculana zlatom i listerima i postali pravi majstori. Njihovi proizvodi već se izvoze u nekoliko zemalja, a radnici bez srednje stručne spreme doskora su morali da uče ovaj zanat tri godine.

Zadovoljni radom mladih članova svoga kolektiva, u Industriji i rudnicima nemetala u Zaječaru sada su širom otvorili vrata školovanim stručnjacima. Od početka ove godine razni pogoni preduzeća primili su 182 mlada radnika, od kojih većina ima fakultet, više škole ili srednju stručnu spremu i ‒ manje od 25 godina. I ubuduće mladi će imati prvenstvo. Prema prvi podacima, od 200 radnika koji će biti primljeni u novu fabriku ravnog stakla, većina će biti mladi stručnjaci i radnici.

Dodatak „NEMETALI”

TIMOK  Zaječar, 1968.