ZLATNA STATUA ZA BRANKU
* Branki Marić, kreatoru kožne konfekcije KTK „Zaječar“, dodeljeno najveće priznanje koje mogu da steknu umetnici mode * I potrošači odlučili o nagradi
Udruženje kreatora i modelara obuće, kožne konfekcije i galanterije Jugoslavije, na osnovu glasanja potrošača i rezultata Ocenske izložbe, dodelilo je Branki Marić, kreatoru za kožnu konfekciju, Zlatnu statuu.
Ovo jedinstveno priznanje našem kreatoru, a samim tim i Kombinatu u celini, je najveće priznanje jugoslovenskih modelara i kreatora koje se dodeljuje umetnicima mode. Branka Marić je ovo priznanje dobila za model ženska konfekcija (art.276), odnosno za ženski komplet od prvoklasne kože. Njenu kreaciju su još realizovale Slobodanka Balašević (izrada konstrukcije) i Ivanka Sokolović (šivač modela).
Da je ovo priznanje zaista značajno, pokazuje i to da o njemu odlučuju sajamski posetioci, dakle, budući potrošači, a to dalje znači da se na taj način dobija odgovor na pitanje ne samo šta treba proizvoditi, već šta se od izloženih eksponata – modela moći više i bolje plasirati na tržište, što je jedan od najbitnijih faktora i interesa proizvodnih radnih organizacija.
OSETITI UKUS I ŽELJE POTROŠAČA
* Branka Marić naglašava da je njena nagrada priznanje Kombinatu u celini, ali i ljudima koji su realizovali i osmislili model * Moda je umetnost za mase, ili masovna umetnost * Umetnik i kada ne radi – on radi
Treća je godina kako Branka Marić kreira modele za naš Kombinat. Po profesiji je magistar slikarstva. Bila je profesor istorije umetnosti, a sada je vanredni profesor na Višoj politehničkoj školi gde predaje primenjeno crtanje u oblikovanju kožne konfekcije, galanterije i obuće. Do sada je slike i grafike izlagala na 14 samostalnih i na preko 400 kolektivnih izložbi u zemlji i svetu. Bila je učesnik na mnogobrojnim skupovima umetnika, odnosno radila u „Umetničkim kolonijama“ u Počitelju, Sopoćanima, Lipovcu, Aranđelovcu… Svojevremeno, kao mlad i talentovan slikar dva puta je odlazila na usavršavanje u inostranstvo.
U svečanoj Sali za dodeljivanje nagrada i priznanja na Međunarodnom sajmu „Koža i obuća 85“, među mnogobrojnim dobitnicima značajnih sajamskih nagrada septembra ove godine nalazila se i Branka Marić, kreator kožne konfekcije našeg Kombinata.
Ona je tom prilikom primila Veliku zlatnu statuu za svoju kreaciju, koju svake godine dodeljuje Udruženje kreatora i modelara obuće, kožne konfekcije i galanterije Jugoslavije, čije je sedište u Beogradu.
Ovo visoko priznanje je, ujedno, i povod za razgovor sa Brankom Marić, koja već treću godinu kreira modele od kože u našem Kombinatu.
- “Jeste značajno, jer je reč o nagradi koja važi kao „nepotkupljiva“, što znači da se na dodeljivanje te nagrade praktično ne može uticati. Ona je potvrda izbora glasanja publike i posetilaca Sajma za najuspešniju kreaciju. Prema tom objektivnom glasanju, Udruženje kreatora i modelara Jugoslavije dodeljuje ovakvo priznanje. To je, nesumnjivo, velika potvrda kreatoru koji je uspeo da oseti ukus i želje potrošača, jer u krajnjem ishodu život, rad, dohodak i uspeh jedne fabrike zavisi od potrošača” – naglasila nam je Branka Marić neposredno posle primanja ove nagrade u Beogradu.
Vaša nagrada je i nagrada Kombinatu?
- Da, tako je. I ne samo za Kombinat u celini, već i za sve one ljude koji su omogućili i realizovali osmišljeni model. Za kreatora posebno, jer je to onaj trenutak kada umetnik doživi uključenje na „istu talasnu dužinu“ sa potrošačem, koji je, u krajnjem slučaju, poslednja karika u proizvodnom ciklusu.
To je jedna strana dobijenog priznanja, a što ono konkretno znači za vas?
- Namah osetite zadovoljstvo, slatki ukus uspeha! A onda ubrzo sebi postavite određena pitanja. Ovde želim da govorim o stvaralačkim problemima, a o tehničkim mislim da nije trenutak.
Zašto „tehnički problemi“ nisu trenutak za razgovor?
- Možda i jesu tema za razgovor, ali da ne kvarimo svečarski trenutak. Ipak, mora da napomenem da pod tehničkim uslovima podrazumevam one optimalne u kojima bi jedna ideja bila realizovana i zaživela, a to znači kvalitetnu kožu, stručnjake za realizaciju, dopunski materijal, zalaganje i istinsko verovanje u ishod rezultata – a ne upisivanje još jednog radnog dana u „prozivnik“ za lični dohodak.
- Tačno. Ali se ja, kao umetnik, nagrada pomalo i plašim. Ne zbog onog opšteprihvaćenog stereotipa da nagrade tobože obavezuju umetnika na veće zalaganje i slično, već zbog notorne činjenice do koje se dolazi iščitavanjem istorije. Retki su umetnici koji su bili avangarda ili nosili neki dalekosežni pomak u umetnosti, a pritom bili nagrađivani.
- Tačno je da se novi stilovi u oblačenju, proklamovani iz centara savremenog i vrhunskog dizajna, nisu odmah videli i na ulicama. Ali, ono što u našim prostorima zabrinjava to je evidentno kaskanje za modnim stilom usvojenim širom sveta. Dosadne su već žalopojke umetnika i kreatora kako im fabričko administratiranje i birokratija podsecaju kreativna krila, i avaj, večito nemaju mogućnost da se izraze! Milim da se naši kreatori temeljito uče da budu kopiranti tamo nekog autoriteta iz sveta.
- Da, to je umenost za mase, ili masovna umetnost. Nažalost, dešava se da umetnik-kreator biva danima izolovan u nekom ateljeu-modelarnici i pokušava da iz sebe izvuče maksimum stvaralaštva, a kada se na ulici suoči sa živom modom, usvojenom modom, biva poražen raskorakom i neskladom koji je između njegovih skica i onoga što vidi.
- To je tačno. Zato se zalažem da se kreatorima omogući pristojan dijalog sa svetom, jer korist od toga je uzajamna. Utoliko pre što reputacija jednog kolektiva ne zavisi samo od dobrih poslovnih poteza, već i od priznanja koje dobijaju njegove kreacije – rekla nam je na kraju razgovora Branka Marić. ✭
Jelenko Ranđelović
„ZAJEČAR“ List kožarsko-tekstilnog kombinata ✭ Zaječar, god. IX, br. 83, 21. oktobar 1985.